Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Cildiniz İçin Vazelin Kullanmak Ne Kadar Güvenli?
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Cildiniz İçin Vazelin Kullanmak Ne Kadar Güvenli?
Avatar photo
   • 7 Ay Önce

Vazelin, dünya çapında her evde bulunan temel bir cilt bakım ürünüdür. Vazelin, kuru cilt sorunlarından yara iyileşmesine kadar yüzyıllardır kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmuştur. Ancak vazelinin herkesin bilmesi gereken bazı potansiyel yan etkileri vardır. Bu yazıda, vazelin cildinize nasıl faydalar sağladığını, nasıl doğru şekilde kullanılacağını ve bazı yan etkileri önlemek için ne zaman kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini anlayalım.

Vazelin Nedir?​

Petrol jeli, mumlar ve mineral yağların bir kombinasyonundan yapılır. Çoklu hidrokarbon, beyaz vazelin veya yumuşak parafin olarak da bilinen vazelin, ağırlıklı olarak kaplama ve yağlama özellikleriyle bilinen yarı katı jöle benzeri bir maddedir.

Ayrıca cildi koruyucu ve iyileştirici özellikleri nedeniyle çeşitli cilt losyonları, kremleri ve kozmetik ürünlerinde en çok kullanılan bileşenlerden biridir.

Petrol Jölesinin Cilde Faydaları​

1. Kuru Ciltten Kurtulma​

Vazelin uygulanması epidermis üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve ciltten nem kaybını önler.

2. Cilt İyileşmesine Yardımcı Olur​

Vazelin, küçük kesikler, çizikler ve sıyrıklardan kaynaklanan cilt yaralarını kapatmaya yardımcı olur. Daha hızlı iyileşme için gerekli olan yaralı cildin nemli kalmasına yardımcı olurken, kaşıntı ve yara izini de önler.

3. Sürtünmeyi Önlemeye Yardımcı Olur​

Sürtünme, cilt kıvrımlarında (örneğin koltuk altları, iç uyluklar vb.) veya cilt ile üzerinize tam oturmayan giysiler arasındaki sürtünmeden kaynaklanan bir tür cilt tahrişidir. Sürtünmeyi önlemenin en iyi yolu, bu tür bölgelere vazelin sürmektir.

4. Bebek Bezi Pişiklerini Tedavi Eder​

Her bez değişiminde bebeğin cildine vazelin sürmek, 4-5 gün içinde kızarıklığın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, pişik oluşumunu önlemek için bebeğin cildinin mümkün olduğunca temiz ve kuru olması gerekir.

5. Tırnakları Nemlendirir​

Tırnak etlerine ve tırnaklara düzenli olarak vazelin uygulamak, tırnakların kırılganlığını ve ufalanmasını kontrol etmeye yardımcı olur. En iyi sonuç için tırnaklarınıza nemliyken vazelin sürmelisiniz.

Vazelin Yan Etkileri​

Vazelin kullanmanın potansiyel ancak nadir görülen bazı yan etkileri şunlardır:

Tıkanmış gözenekler:​

Bazı kişilerde, özellikle yağlı cilde sahip olanlarda, aşırı vazelin uygulamasının neden olduğu tıkanmış gözenekler nedeniyle sivilceler gelişebilir. Akıntıları önlemek için vazelin uygulamadan önce cildinizi iyice temizlemeniz ve uzun süre ciltte bırakmamanız gerekir.

Alerjiler:​

Bazı insanlar petrol türevli ürünlere karşı hassas olma eğilimindedir ve vazelin uygulandığında alerji geliştirebilir.

Aspirasyon Riskleri:​

Bazı kişilerde, özellikle çocuklarda, burun bölgesine vazelin sürüldüğünde aspirasyon pnömonisi gelişebilir.

Enfeksiyonlar:​

Vazelin uygulamadan önce cildinizi temizlemez veya iyice kurumasına izin vermezseniz, bazı bakteri veya mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca, bakteriler kirlenmiş vazelin kavanozlarından yayılabilir.

Vazelin kullandıktan sonra yukarıda bahsedilen herhangi bir yan etki veya kaşıntı/şişme, kızarıklık, nefes almada zorluk, baş dönmesi vb. gibi belirtiler fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın.

İpucu:

Vazelin sadece harici kullanım içindir. Ürünü hiçbir şekilde dahili olarak almayınız.

Vazelin Nasıl Kullanılır?​

 • Parmaklarınızı kullanarak az miktarda vazelin alın ve temiz ellerinize, bacaklarınıza ve ayaklarınıza ince bir tabaka halinde nazikçe uygulayın.
 • Ayrıca şiddetli kuru lekeleriniz varsa yüzünüze ve boynunuza hafifçe uygulayabilirsiniz.
 • Nemi hapsetmek için hafif nemli cilde vazelin uygulamak daha iyidir.
 • Cildinizde kalın bir tabaka oluşturabileceğinden aşırı miktarda uygulamaktan kaçının.
 • Cildinizin kuruluğuyla savaşmak için banyodan sonra günde bir kez vazelin uygulayabilirsiniz.
 • Ancak nemli ortamlarda bulunuyorsanız cilt için kullanmaktan kaçının.

Rafine Vazelin Vs. Rafine Edilmemiş Vazelin​

Rafine edilmiş ve rafine edilmemiş vazelin arasındaki fark, ikisinin üretim sürecinde yatmaktadır. Rafine vazelin titiz damıtma işlemlerinin bir sonucudur ve kullanımı güvenlidir. Öte yandan, rafine edilmemiş vazelin, kanserojen olarak listelenen ve farklı kanser türleri ile bağlantılı polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) içerir.

Ayrıca araştırmacılar, PAH’ların insanlarda hormonal işlevselliği manipüle eden endokrin bozucular olduğundan şüpheleniyorlar. Bu, doğurganlıkla ilgili ve bağışıklık sistemi, böbrekler, kan, dalak, akciğerler, karaciğer, fetüs gelişimi vb. ile ilgili diğer sağlık koşullarına yol açabilir.

PAH’ların yanı sıra, işlenmemiş mineral yağlar ve rafine edilmemiş vazelin içindeki petrolatum içeriği insan sağlığına zararlıdır ve kanserojenler altında listelenmiştir. Bu nedenle vazelin asla rafine edilmemiş halde kullanılmamalıdır.

Düzgün bir şekilde rafine edilmiş vazelin, petrol jölesinden PAH’ların ve diğer kanserojenlerin en ufak izlerini bile ortadan kaldıran arıtma işlemlerini sıklıkla içerir. Bununla birlikte, olası riskleri azaltmak için güvenilir markalar tarafından üretilen rafine vazelin tercih etmek daha iyidir.

Vazelin Ne Zaman Kullanılmamalıdır?​

Dermatologlar, akneye eğilimli, yağlı veya karma bir cilde sahip olduğunuzda vazelin kullanmaktan kaçınmanızı önerir. Bunun nedeni, gözenekleri tıkayabilmesi ve cildinizi ağır ve yağlı bırakabilmesidir. Ayrıca, ciltte güneş yanıkları için acil tedavi olarak vazelin kullanmak güvenli değildir, çünkü ısıyı hapsederek semptomları şiddetlendirebilir.

Biliyor musun?

‘Vaseline’ kelimesi, ‘wasser’ (Almanca su) ve ‘elaion’ (Yunanca zeytinyağı) kelimelerinin birleşimidir.

Vazelin Ciltten Nasıl Çıkarılır?​

Vazelin cildinizde suyu iten mumsu bir kaplama bırakır. Bu nedenle, sadece su ve normal bir sabun kullanmak cildinize etkili bir temizlik sağlamayabilir. Vazelini cildinizden çıkarmak için ılık sabunlu suyun yanı sıra konjac süngeri veya nemli mikrofiber bez kullanmanız önerilir.

Vazelini yüzünüzden çıkarmak için, yıkamadan önce yüzünüzdeki ürünü, kiri ve sebumu çözmek için bir temizleme yağı kullanın. Ek olarak, yıkadıktan sonra nazik bir yüz toniği kullanın. , petrol jölesini yüz derisinden çıkarmak için etkili seçeneklerden biridir.

Vazelin Alternatifleri​

Petrol jölesinin doğal alternatiflerinden bazıları arasında balmumu, hindistancevizi yağı, karite yağı, avokado yağı, jojoba yağı, kakao yağı, zeytinyağı vb.

Sonuç:

 • Vazelin, olağanüstü kaplama ve yağlama özelliklerine sahip mumlar ve mineral yağların bir kombinasyonunu içerir.
 • Vazelin en iyi şekilde kuru ciltle ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılır.
 • Petrol jölesinin aşırı ve yanlış kullanımı tıkanmış gözenekler, zatürree, alerjiler ve enfeksiyonlar gibi bazı yan etkilere neden olabilir.
 • Akneye eğilimli, yağlı veya karma bir cildiniz varsa, vazelin kullanmaktan kaçınmanız gerekir.
 • Rafine edilmemiş form potansiyel ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, her zaman rafine vazelin tercih edin.
 • Cildiniz için pek çok faydası olan karite yağı, kakao yağı, hindistancevizi yağı, zeytinyağı vb. gibi doğal bileşenler her zaman vazelin yerine daha iyi alternatiflerdir.
Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır