Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Cilt sağlığını ve güzelliğini bozan 6 hata!
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Cilt sağlığını ve güzelliğini bozan 6 hata!
Avatar photo
   • 9 Ay Önce
Hemen hemen herkes hem sağlıklı hem de pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Ancak bazı etkenler var ki cildi olumsuz yönde etkiliyor. Peki bunlar nelerdir? Medikal Estetik Hekimi Dr. Cenk Gül konu ile ilgili bilgiler verdi.


Sağlıklı ve güzel bir cilde açılan kapıların anahtarlarını merak ediyorsanız, Medikal Estetik Hekim Dr. Cenk Gül, bu anahtarların başında düzenli uykunun geldiğini belirtiyor. Sağlıksız ve dengesiz beslenme de sadece vücudumuzu sadece ideal kilosundan değil, güzelliğinden de uzaklaşmasına neden oluyor. Keza yetersiz su tüketimi de cilt sağlığını bozan etkenler arasında. İşte Dr. Gül'den cilt sağlığını ve güzelliğini bozan 5 hata!

CİLT SAĞLIĞINI VE GÜZELLİĞİNİ BOZAN 6 HATA!

1. DÜZENSİZ VE YETERSİZ UYKU


Vücudun kendini yenilediği en önemli zamanlar uyku esnasında olur. Düzensiz uyku tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cilt de bundan etkilenir. Yeterli ve dengeli bir uyku sağlıklı bir cilt için büyük önem taşır. Güçlü bir antioksidan olan melatonin hormonu salgılanımı uyku sırasında meydana gelir. Yine gece uykusunda HGH (insanlarda büyüme hormonu) artış gösterir. Bu da vücut dokularının tekrar inşasına katkı sağlar ve hasar meydana gelmiş hücrelerin yerini alması için fazlalaşan hücre üretimini teşvik eder. Buna bağlı olarak cildin genç, diri,parlak ve nemli kalmasında yardımcı olur.

2. SAĞLIKSIZ VE KÖTÜ BESLENME

Sağlıklı ve düzenli beslenme cilt sağlığı için de önemli. En büyük organımız olan cilt, sağlıksız ve kötü beslenme nedeniyle hızlı yaşlanır. Cilt için gerekli olan vitaminlerin alınmaması, tek yönlü beslenme,fazla tuzlu ve şekerli besin tüketimi gibi beslenmede yapılan hatalar cildi olumsuz yönde etkiler. Parlak ve genç bir cilt için taze sebze ve meyve,lifli gıdalar, bol bol C vitamini, yumurta, fındık gibi besinler tüketmenizde fayda var.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 3. YETERSİZ SU TÜKETİMİ

Işıl ışıl ve parlak bir cilt ve cildin nem oranını korumak için bol bol su tüketilmesi gerekir. Çünkü yetersiz miktarda su tüketimi cilt yapısını bozar ve ciltte kurumaya yol açar. Ayrıca su vücuttan toksinlerin atılmasını sağladığı için cilt kırışıklarını, ciltte matlaşmayı ve kuruluğu önlemeye yardımcı olur.

4. HATALI CİLT ÜRÜNÜ KULLANIMI

Cilt sağlığı ve güzelliği için cildiniz için kullandığınız ürünlerin içeriklerine dikkat etmeniz gerekir. Cilt tipi ve florası kişiden kişiye değiştiği için hedefe yönelik ürün tercih etmek faydanıza olacaktır. Pürüzsüz ve aydınlık cilt için C vitamini içeren ürünler tercih sebebiyken, akne problemi olan ciltler için salisilik asit içeren ürünler fayda sağlamaktadır. Ürün tercih ederken hekiminize danışabilirsiniz.

5. GÜNEŞ KREMİ KULLANMAMAK

Güneşten yayılan UVA ışınları (kırışıklığa neden olan ışınlar) yıl içerisinde aynı derecede güçlü olarak yansıma yaparlar.Yayılan UVa ve UVB ışınlarına maruz kalan cilt;yaşlanır,lekeler oluşur,kırışıklıklar meydana gelir.Hatta bu zararlı ışınlar cilt kanserine bile neden olabilir.Bu nedenle cilt tipine uygun olan güneş koruyucu kremler yaz ve kış kullanılmalıdır

6. SİVİLCELERİN SIKILMASI

Sivilceleri sıkmak ya da patlatmak aslında daha büyük sıkıntılara ve izlere sebebiyet verebilir. Sivilceler sıkıldığı zaman, gözeneğin içeriği her ne ise dışarı çıkar fakat büyük kısmı cildin içerisinde, yani cildin altında kalır. Bu durum da iltihabın yayılmasına sebep olabilir ve sivilcenin kötüleşmesine yol açabilir.

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır