Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»CİLT TİPİ NASIL BELİRLENİR?
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
CİLT TİPİ NASIL BELİRLENİR?
Avatar photo
   • 2 Yıl Önce

Cilt tipinizi sekiz adımda teşhis edebilirsiniz.

1. Cilt rengi: Solgun cilt, dış etkenlere karşı duyarlıdır. Bu hassasiyet belirtisidir. Ayrıca tahrişten dolayı kırmızılık olabilir.

2. Cilt yapısı: Kuru ciltler kâğıt görüntüsündedir, cilt tabakası kurudur. Yağlı ciltlerde, cilt kaygandır. Karma ciltlerde, alın, burun ve çene bölgesi parlak, diğer bölgeler daha mat ve kuru olabilir. Normal ciltler, tek renktir ve sıkılık kaybı yoktur, gözenek ve siyah nokta problemleri olmayan cilt tipidir. Hassas ciltlerde, derinin bazı bölgelerinde pembelikler ve kılcal damar hassasiyetleri gözükebilir.

3. Gözeneklerin hacmi: Yağlı ciltlerde, cildin aşırı çalışması sonucu gözeneklerde genişleme fark edilir. Normal ciltlerde ise bu genişleme yoktur. Kuru ciltlerde gözenek genişlemesi problemi yaşanmaz ama nemsizlikten çizgilerin belirginleşmesi daha fark edilir bir durum sergiler. Karma ciltlerin alın, burun ve çene bölgesinde yağlanma olduğundan, siyah nokta ve gözenek genişlemesi problemi yaşarlar.

4. Yağ bezelerinin aktivitesi: Cilt üzerinde fark edilen yağ, aşırı salgılama belirtisidir.

5. Eski cilt tipinin tayini: Yaşlı ciltlerde görülen büyük açık gözenekler, cildin yağlı olduğunu, izler ise akneli olduğunu belirtir.

6. Elastikiyet: Cilt üzerinde oluşan çizgilerin fazlalığı, cildin erken yaşlanma veya doğal evresinde olduğunun belirtisidir.

7. Ciltte leke ve izler: Kılcal damarlar, hassasiyetin; küçük sivilceler ise cilt dengesizliğinin belirtisidir..

8. Cilt tipi tayini: Bir kâğıt mendilin tek katını çıkartın ve cildinize örtün, parmak uçlarınızla hafif baskı oluşturun. 3 dakika bekledikten sonra eğer kâğıt mendile yağ geçmemiş ise, ayrıca cildinizde sivilce ve pürüz yoksa ‘normal’ cilt yapısına sahipsiniz demektir. Normal ciltlerde yağ, nem ve asit oranı dengelidir. Bu az bulunan cilt tipinin dokusu düzgündür, gözenekler hiç belli olmaz, pürüzsüzdür.

Yüzünüze bastırıp çektiğiniz kâğıt mendilde, burun, alın ve çene bölgesinde yağ tabakacıkları varsa ve yanaklarınızda zaman zaman gerilme hissediyorsanız ‘karma’ cilde sahipsiniz demektir. Karma cilt, yağlı ile kuru arasında kalan bir cilttir. Alın, burun ve çene bölgesi yağlıdır. Yanaklar ve göz çevresi kurudur.

Eğer kâğıt mendilin çeşitli yerlerinde yağ izleri çıkmışsa ve çene, alın, yanak bölgeniz parlak bir görünüme sahipse, cilt gözenekleriniz normalden biraz daha büyük ve sivilceler göze çarpıyorsa yağlı cilde sahipsiniz demektir. Yağlı ciltlerin görünümü koyu renkte ve daima parlaktır. Cilt kalın ve kabadır, gözenekler açıktır, çoğu zaman siyah nokta ve sivilceler oluşur. Sıkça akneye rastlanır.

Eğer kâğıt mendil üzerinde yağ değil de, pul pul dökülmüş deri kalıntıları bulunuyorsa ve cildiniz nemlendirici kremler kullanmadığınızda gergin duruyorsa ‘kuru’ cilde sahipsiniz demektir. Kuru cildin dokusu genellikle düzgündür ama hep gergin durur. Özellikle banyo sonrası pul pul olur, kızarma ve yanma hissi vardır. Genç yaşlarda bile kırışmalar oluşabilir.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır