Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Yemek Tarifleri»Daha Az Stresli Bir Yeni Yıl İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek
👍
0
👎
0
💖
0
Yemek Tarifleri
Daha Az Stresli Bir Yeni Yıl İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek
Avatar photo
   • 7 Ay Önce

Stres, hem dışsal (para ve ilişkiler gibi) hem de içsel (düşünceleriniz ve duygularınız gibi) faktörlerden kaynaklanır. Stres nöbetleri yararlı olabilir; örneğin, tehlikeden kaçınmamıza yardımcı olduğunda veya belirli durumlarda iyi performans göstermemiz için bizi motive ettiğinde.

Bununla birlikte, kronik stres uyku sorunlarına, iştahsızlığa, arkadaşlar ve aile ile sinirliliğe yol açabilir. Zamanla, stresi etkili bir şekilde yönetememek, hafıza, biliş, bağışıklık sağlığı, kardiyovasküler sağlık ve gastrointestinal fonksiyon üzerindeki olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiştir.

Stressiz bir hayat yaşayacağınızdan emin olmanın hiçbir yolu yok, ancak bazı araştırmalar, diyetinize belirli yiyecekleri dahil etmenin, travma zamanlarında bile size yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Egzersiz yapmak, meditasyon yapmak ve yeterince kaliteli uyku almak gibi stresi azaltan yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemenin yanı sıra, stresi doğal olarak yönetmenize (veya en azından sizi daha fazla strese sokmadan vücudunuzu beslemenize) yardımcı olabilecek altı gıdayı burada bulabilirsiniz.

Stres Azaltan 6 Yiyecek​

1. Ceviz​


Ceviz, birçok tarife tatmin edici bir çıtırlık ve lezzetli bir tat verir. Çalışmalar, ceviz yemenin stres yönetimi bölümünde de bazı faydalar sağlayabileceğini göstermiştir.

Araştırmacılar iki grup üniversite öğrencisini (16 hafta boyunca günde 60 gram ceviz yiyenlerin) karşılaştırdıklarında, ceviz yiyenlerin şunları deneyimlediğini buldular:

  • Kendi kendine bildirilen ruh sağlığı durumunun belirteçlerinde iyileştirmeler
  • Stres biyobelirteçlerinde azalma ve kız öğrencilerde bağırsak bakterilerinin çeşitliliğinin korunması dahil olmak üzere akademik stresin bazı olumsuz etkilerine karşı koruyucu bir etki
  • Uzun vadede iyileştirilmiş kendi kendine bildirilen uyku puanları

Ceviz içeren yeme kalıplarının beyni veya ruh sağlığını nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, cevizlerin benzersiz bir biyoaktif besinler ve fitokimyasallar matrisine sahip olduğunu biliyoruz.

Aslında , porsiyon başına (2,5 g/oz) mükemmel bir omega-3 ALA kaynağı olan tek yemiştir; bu, araştırmacıların çalışmalarında bazı zihinsel sağlık yararları görmelerinin bir nedeni olabilir.

2. Avokado​


Avokado stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olacak en iyi yiyeceklerden biri olabilir. Avokado doğal bir magnezyum kaynağıdır ve magnezyum eksikliğinin vücudu strese karşı daha duyarlı hale getirebileceğine dair kanıtlar vardır.

Bir avokado yemenin stressiz bir gün için biletiniz olduğunu doğrudan gösteren kaliteli araştırma verilerini bulmakta zorlanacaksınız, ancak avokado gibi magnezyum açısından zengin yiyecekler yemek bu hedefi destekleyebilir.

Avokado hayranı değilseniz, bitter çikolata, süt ürünleri ve kuruyemişler de vücudunuzu bu önemli mineralle besleyebilir.

3. Somon​


Somon, DHA yağ asitlerinin en iyi diyet kaynaklarından biridir. Diyetinizde bu “sağlıklı yağ” dan yeterince almak, daha iyi stres direnci ve diğer olumlu zihinsel sağlık etkileri ile bağlantılıdır.

Ayrıca , bir porsiyon somonda B vitaminleri ve da dahil olmak üzere birçok başka stres yönetimi besin maddesi alacaksınız.

4. Yeşil çay​


Yeşil çay, sağlığınızı farklı şekillerde destekleyen doğal bitki bileşiklerine sahiptir. Yeşil çayda bulunan bir bileşik, L-theanine adı verilen bir amino asittir. Bu, ruh hali, biliş ve azaltılmış stres ve kaygı benzeri semptomlardaki gelişmelerle ilişkilidir.

Bir fincan yeşil çayın tadı harikadır ve ister sıcak ister buzlu olsun, size bu yatıştırıcı bileşikleri sağlar.

5. Çikolata​


Pek çok insanın stresli hissettiklerinde neden çikolatayı canlarının çektiğinin bilimsel bir açıklaması olabilir. 2014 yılında yapılan bir çalışma, iki hafta boyunca günde 40 gram bitter ve sütlü çikolata tüketmenin katılımcıların algılanan stresini azaltmanın etkili bir yolu olduğunu buldu.

Çikolatanın stres azaltıcı etkisi, kakao polifenolleri ile ilişkili olabilir. Yüksek stresli kişilerde ve normal stres düzeyine sahip kişilerde stresi azalttığı gösterilmiştir.

Bununla birlikte, çikolata seçiminin rengi önemlidir – bu güçlü polifenolleri beyaz çikolatadan alamazsınız. Kakao yüzdesi daha yüksek olan çikolata size bu polifenolleri verir ve genellikle daha az şeker içerir.

6. Meyve ve sebzeler​


Gün içinde daha fazla meyve ve sebze yemenin sağlığa pek çok faydası vardır ve hayatın stres etkenleriyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Araştırmaya göre, bir meyve veya sebzeyi diğerine tercih etmenin stres seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, daha fazla ürün yemek, bazı insanlar için daha düşük stresle ilişkili görünmektedir.

Örneğin, katılımcıların günlük stres raporlarını ve ürün alımlarını inceleyen bir 2021 araştırması, daha yüksek stres düzeylerinin o gün daha az meyve ve sebze yemekle bağlantılı göründüğünü buldu.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır