Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Dikkat eksikliği neden olur? Dikkat eksikliği nasıl geçer? Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)…
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Dikkat eksikliği neden olur? Dikkat eksikliği nasıl geçer? Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)…
Avatar photo
   • 11 Ay Önce

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), son derece önemli akademik, sosyal ve psikiyatrik sorunlara yol açabilen ve olumsuz etkileri yaşam boyu sürebilen bir hastalıktır. Günümüzde çoğunlukla çocuklarda görülen ancak yetişkinlerde de rastlanan dikkat eksiliği hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı haberimizde.

Dikkat eksikliği, kişinin dikkat süresinin kısalıp, dürtüsel davranışlarını kontrol etmede zorlanmasına bağlı olarak, detayları gözden kaçırma, fevrilik gibi ani eylemlerde bulunma, dinleme ve uyum sağlamada problem yaşamasına neden olan nörogelişimsel bozukluktur. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), toplumda görülme sıklığı %5-7 gibi çok yüksek orandadır, çocuklukta başlayıp %60-70 oranında, yetişkinlikte de devam edebilen bir rahatsızlıktır.  Hiperaktivite, bu sendromun önemli bir parçası olmasına rağmen tek başına dikkat eksikliği de oldukça sık görülür. Çocuklarda hiperaktivite varlığında tanı daha kolay konulabilirken sadece dikkat eksikliği olan hastalarda tanı daha geç koyulabilir. Dikkat eksikliğine sahip birçok birey, hastalığın farkına varmadan hayatını sürdürür.

DİKKAT EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ:

DİKKAT EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ:

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu DEHB’nin 3 farklı tipte belirtilerinin olduğu bilinmektedir.

  • DEHB’nin dikkat eksikliği tipi belirtileri;

-Odaklanmakta zorluk çekmek

-Dikkatini sürdürememek

-Göz teması kurmamak

-Aynı faaliyette uzun süre devam edememek

-Çabuk sıkılmak

-Detayları gözden kaçırmak

-Unutkanlık

-Karşısındakini dinlemekte güçlük çekmek

-Özel eşyaları ve emanetleri kaybetmek

-Basit yönergeleri akılda tutamamak

-Sık hata yapmak

DEHB’nin dikkat eksikliği tipi belirtileri;

  • DEHB’nin hiperaktivite tipi belirtileri;

-Fazla hareketlilik

-Yerinde duramamak

-Otururken bile eller ve ayakları sürekli hareket ettirmek

-Hızlı konuşmak

-Kelimeleri hatalı söylemek ve cümleleri birbirine bağlayamamak

-Dinlemekte zorluk çekmek

-Karşısındakinin sözünü kesmek

DEHB’nin hiperaktivite tipi belirtileri;

  • DEHB’nin dürtüsellik tipi belirtileri;

-İsteklerin hemen karşılanmasını istemek, dayatmak

-Sabırsız olmak

-Düşünmeden hareket etmek

-Aceleci davranmak

-Sıra bekleyememek

-Tepkileri kontrol edememek

DİKKAT EKSİKİĞİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Dikkat eksikliği bozukluğu tanısı alan kişinin tedavisi, kişinin yaşı, cinsiyeti, var olan diğer hastalıkları ve bulguları doğrultusunda düzenlenir. Dikkat eksikliğine eşlik eden hiperaktivite varlığında farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. İlaçlı ve ilaçsız tedavi yöntemleri bulunan dikkat eksikliği rahatsızlığında genellikle her iki tedavi yöntemi bir arada uygulanır. İlaçsız tedavide mental ve fiziksel egzersizler önemli bir paya sahiptir.

Psikolojik destek türlerinden biri olan terapi de süreç boyunca uygulanabilir. Çocuklarda ilaçsız tedavi, çocuğun aldığı terapi ve eğitimlerin yanı sıra ebeveyn eğitimi de gerektirir. Ailenin tedavi süreci boyunca anlayışlı ve sabırlı olması gerekir. Çocuğun yaptığı eylemlerin yaramazlıktan değil bir rahatsızlıktan kaynaklandığı unutulmamalıdır. Tüm bunlarla birlikte hekim, tedaviyi desteklemek amacıyla bazı ilaçlar reçete edebilir. İlaçların düzenli ve önerilen dozda kullanımının yanı sıra tedavi süreci boyunca ailenin öğretmenlerle ve ailenin hekimle sürekli olarak irtibat hâlinde olması, tedavinin sürdürülebilirliği ve etkinliği açısından önemlidir.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır