Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»DOĞAL KOZMETİK MASKELER
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
DOĞAL KOZMETİK MASKELER
Avatar photo
   • 2 Yıl Önce

MEYVELİ YÜZ MASKESİ

(HER CİLT TİPİ İÇİN)

MALZEME:

1 adet muz

1 adet ananas

4-5 adet çilek

HAZIRLAMA:

Muz, ananas ve çilek, cam bir kâse içinde çatalla ezilir, daha sonra yüze sürülür. 10-15 dakika bekletilir ve soğuk su ile durulanır. 15 günde bir uygulanabilir.

YÜZ VE BOYUN MASKESİ

(HER CİLT TİPİ İÇİN)

MALZEME:

1 yemek kaşığı buğday unu

1 yemek kaşığı badem

1 tatlı kaşığı süt

1 tatlı kaşığı nane

1 adet avokado (ezilmiş)

1 tatlı kaşığı vanilya uçucu yağı

1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı

2 yumurta akı

HAZIRLAMA:

Tüm malzemeler rondoya konur ve düşük hızda 45 saniye süreyle parçalanır, maske hazır hale gelir. Daha sonra cilde uygulanıp, 15-25 dakika bekletilir ve yıkanır. Haftada bir tekrarlanır. Gençleştirici bir maske olup, haftalık nem dengesini koruma atına alır.

NORMAL CİLTLER İÇİN MASKE

MALZEME:

1 yemek kaşığı yoğurt

1 yumurta sarısı

1 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

HAZIRLAMA:

Tüm malzemeleri cam bir kâsede karıştırıp, oda sıcaklığını alana kadar bekleyin. Ardından maskeyi temiz yüze uygulayarak, 20 dakika uzanın. Daha sonra ılık su ile yıkayarak çıkarın. Son olarak cilt sıkılaştırıcı bir tonik ve nemlendirici uygulayın. Haftada bir uygulanabilir.

CANLANDIRICI MASKE-1

(YORGUN CİLTLER İÇİN)

MALZEME:

1 adet olgun avokado

1 yemek kaşığı doğal ev yoğurdu

1 tatlı kaşığı avokado yağı

HAZIRLAMA:

Avokado püre haline getirilir. Diğer malzemeler eklenir. Temizlenmiş yüze ve boyuna uygulayıp, göz hizasına gelmeyecek şekilde sürülür. 15 dakika bekletilir. Sonra ılık suyla durulanır.

CANLANDIRICI MASKE-2

(KARMA ve YAĞLI CİLTLER İÇİN)

MALZEME:

1 avuç yulaf

1 yemek kaşığı bal

Bir yemek kaşığı portakal suyu

5 damla çörekotu yağı

HAZIRLAMA:

Yulaf, bal, portakal suyu ve çörekotu yağı hamur haline getirilir. Daha sonra önce yüze 3 dakikalık buhar banyosu yapılır, ardından hazırlanan hamur sürülüp 10 dakika bekletilir ve soğuk suyla yıkanır. 15 günde bir uygulanabilir.

YAĞLI CİLT İÇİN MASKE

MALZEME:

1 yumurta akı

1 çay kaşığı çam balı

3-4 damla limon suyu

HAZIRLAMA:

Yumurta akı ile çam balı çırpılır, üzerine 3-4 damla limon suyu ilave edilir. Ciltte 10-15 dakika bekletilip, ılık suyla yıkanır. 15 günde bir yapılabilir.

HASSAS CİLTLER İÇİN ARINDIRICI MASKE

MALZEME:

3 yemek kaşığı beyaz kil

2 yemek kaşığı gülsuyu

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı fındık yağı

HAZIRLAMA:

Tüm malzemeler karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Yüze ve boyna yayılarak sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra durulayarak çıkarılır. 15 günde bir tekrarlanabilir.

Beyaz kil hassas ciltler için en uygun kil çeşididir. Cildi ölü hücrelerden temizler ve ışıldamasını sağlar. Kuru ciltler için de faydalıdır.

PEELİNG

(KURU CİLTLER İÇİN)

MALZEME:

1 yemek kaşığı ince irmik

1 yemek kaşığı bal

HAZIRLAMA:

İrmik ile bal bulamaç haline getirilir. Ciltte 15 dakika bekletilir, daha sonra yüze iyice yedirilerek ölü hücreler temizlenir. 15 günde bir yapılması gerekmektedir. Sonra bakımınıza kuru cilt maskesi yaparak devam edebilirsiniz.

KURU CİLT İÇİN MASKE-1

MALZEME:

15 gr yulaf unu

10 gr bal

5 ml jojoba yağı (susamyağı da olabilir)

HAZIRLAMA:

Yulaf unu ve bal hamur haline getirilir. İçine jojoba veya susamyağı ilave edilir. Cilde 10 dakika boyunca tatbik edilir, daha sonra ılık su ile yıkanır. 15 günde bir yapılması gerekmektedir.

KURU CİLT İÇİN MASKE-2

MALZEME:

15 gr tuzsuz tereyağı

5 gr pirinç unu

HAZIRLAMA:

Tereyağı benmari usulü eritilir, pirinç unu ile hamur yapılır. Topaklaşma olursa içine 1-2 damla sıcak su ilave edilip homojenleştirilir. Cilde 10-15 dakika tatbik edilir ve ılık suyla

yıkanır. 15 günde bir yapılması gerekmektedir.

VÜCUT MASKESİ

MALZEME:

1 avuç dolusu dövülmüş badem

5 yemek kaşığı yulaf unu

2 tatlı kaşığı esmer şeker

2 yemek kaşığı bal

1/4 fincan sıcak su

HAZIRLAMA:

Tüm malzemeler cam veya porselen bir kâsede karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Özellikle göğüs ve sırt kısmı başta olmak üzere, bütün vücuda sürülür. 10 dakika sonra masaj yaparak çıkarılır ve duş alınır. Ölü derileri cildi tahriş etmeden yormadan soyar. Cilt daha pürüzsüzleşir ve nemi dengelenmiş olur.

MASKEYİ KOLAY ÇIKARMANIN FORMÜLÜ

Yüzün bakımını yapmak ve canlandırmak için kullandığımız maskeyi temizlemenin çok kolay bir yolu var. Bir kulak çubuğu pamuğunu süte ve bademyağına batırıp yüzünüzdeki maskenin kenarlarına sürerseniz hemen çözülecektir.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır