Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
👍
0
👎
0
💖
0
Avatar photo
   • 2 Yıl Önce

DOĞAL TONİKLER

Hidrolat veya hidrosol olarak da bilinirler. Bitki ve çiçeklerin, buhar damitma veya suya yatırma yöntemiyle çıkarılan yoğuşmuş sularıdır.Genellikle damatma, aromatik yağları elde etmek için uygulanmaktaysa da sadece hidrolat elde etmek için de yapılabilmektedir.İdeali düşük atmosferik basınç altında uzun süreli damıtma yöntemiyle tüm terapötik etkinin korunmasıdır.

Damıtma sonrasında yoğunlaştırılan suda, örneğin 2 litrede ortalama 0,5-1 gr kadar uçucu yağ bulunur. Bu da esans amaçlı kullanılmaktadır.

Hidrolatın, tamamen doğal (dağ ve orman bitkileri vb) veya sertifikalı organik bitkilerden elde edilmesi, yani zirai ilaçlardan, suni gübrelerden arındırılmış tarım yoluyla yetiştirilmiş bitkilerin kullanılması gerekmektedir.

Hidrolatlar cilt bakımında şu amaçlarla kullanılır:

* Cilt temizleyici

* Cildin pH dengesini düzenleyici

* Cildi koruyucu

* Kremlerin etkinliğini artırıcı

En sık kullanılan hidrolatlar ve kullanım amaçları şöyle sıralanabilir:

GÜL SUYU

Gül bitkisinin taç yapraklarının damıtılmasıyla elde edilir. Eski tıp bilgini İbn-i Sina ve sonrasındaki Osmanlı hekimleri, ferahlatıcı ve dinlendirici özelliği nedeniyle ruhsal hastalıkların tedavisinde gülsuyu kullanırdı.

Günümüzde de doğal kozmetiklerde en sık kullanılan ‘hidrolat’ çeşididir. Mikrop öldürücüdür (antiseptik). Hafif temizleyici etkisi vardır. Cilt tahrişlerini azaltıcı, nemi koruyucu ve serinleticidir.Her cilt tipinde kullanılabilir. Göz nezlesi ve göz iltihaplarında da etkilidir. Göz kompresi olarak uygulanabilir.

LAVANTA SUYU

Cilde canlılık ve zindelik kazandırır. Gülsuyundan daha fazla temizleyici etkisi vardır.Normal, karma ve yağlı ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir.

KEKİK SUYU

Uyarıcı ve mikrop öldürücü etkisi vardır.Karma ve yağlı ciltler için uygundur.

NANE SUYU

Serinletici ve mikrop öldürücü etkisi vardır. Cilde aydınlık ve canlılık verir.Karma ve yağlı ciltlerde kullanılır.Gözenek açıklığı yaşayan ciltlerde etkilidir.

Yaz aylarında püskürtmeli bir şişeye koyup yanınızda bulundurabilirsiniz.1 ya da 2 püskürmeyle serinliği hissedeceksiniz.

MERSİN SUYU

Büzücü ve mikrop öldürücü etkisi vardır. Yağlı ve özellikle gözenek problemi olan ciltlerde uygulanabilir.

PAPATYA SUYU

Hassas ciltler için uygundur.Yumuşak bir etkiye sahiptir. Kılcal damar hassasiyetliği olan ciltlerde, sorunun ilerlemesini önler. Cildi yatıştırıcı etkisi vardır.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır