Takipte Kalın
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»GERÇEK ‘DOĞAL’ SABUN NASIL OLUR?
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
GERÇEK ‘DOĞAL’ SABUN NASIL OLUR?
 Yemek Moda  • 1 sene Önce

"Sabunun ilk ortaya çıkması hikâyesinde hep aynı şey anlatılır; Roma İmparatorluğu döneminde, tapınakların yakınındaki nehirlerde çamaşır yıkayan kadınlar, tapınaklarda kurban edilen hayvanların yağları ve odun küllerinin sabunlaşarak çamaşırları tertemiz yapması ile sabunu fark etmişler. Halbuki yazılı kaynaklar, sabunu, ilk kez Sümerlerin M.Ö. 4000 yıllarında kullanmaya başladıklarımı; Mezopotamya'da iyice gelişmiş olan dokumacılık sanatında iplik ve kumaşların yıkanması için sabun, potas ve şap kullanıldığını belirtir. M.Ö. 2500 yıllarında Sümerlere ait kil levhalar üzerindeki yazılarda sabun yapılması ile ilgili yazılara rastlanmıştır. Sıvı yağlarla sabun yapımı hakkındaki bilgileri de Antik Mısır'da buluyoruz. Orta Asya kökenli olan ve ham yünden üretilen keçenin üretim aşamasında sabunlu suyun kullanılması, Orta Asya ile de bir bağlantısı olduğunu gösteriyor. Bütün bu bilgiler, bize sabunun tarihinin çok eski olduğunu, 6 bin yıldır insanların çeşitli maddeleri kullanarak sabun ürettiklerini gösteriyor.

Bu 'yağı yağla yıkamak' formülündeki mucizevi temizleyici, insanın hayatına en güzel şekilde girmiş ve insanlar tarafından en güzel şekle getirilmişti. Eski sabun imalatçıları, imalathanelerinde, ellerinde bulunan hayvanın iç yağlarını veya zeytinlerin sıkılmasıyla çıkarılan zeytinyağından geri kalan tortulu yağlı kısmı kullanırdı. Bu yağların, içinde alkali madde olan bitkilerin külleri, potas, şap, bor, borit veya sodyum hidroksit ihtiva eden doğal minerallerle kazanlarda kaynatıla rak sabunlaşması sağlanırdı. Zamanla sabunlaşmayı sağlayacak sodyum hidroksit (kostik) ayrıştırılarak elde edildi. Sabun elde edilirken, bu madde çok dikkatle, sadece sabunlaştıracak kadar ve sabunlaşma bittikten sonra deriyi tahriş edecek kostik kalmasın diye sabun defalarca su ile yıkanırdı. Sabun imalatçısı elde ettiği sabunun içinde tahriş edecek bir kalıntı kalıp kalmadığını diliyle yalayarak test ederdi. Sonuçta yenebilecek!' saflıkta sabun tüketiciye sunulurdu.

DOĞAL SABUN NEREDEN BULUNUR?

Küçük atölyelerde butik olarak üretilen Hatay ve Kilis yöresine ait zeytinyağlı ve defneli sabunlar; Siirt yöresine ait bittim sabunu; Ayvalık, Bodrum, Gemlik gibi Marmara ve Ege kıyılarında zeytincilik yapılan bölgelerde üretilen zeytinyağlı sabunlar; kostik kullanılmadan kefir gibi maddelerle üretilen özel sabunlar, bugün organik pazarlarda, köy pazarlarında veya yöresel-doğal ürün satan marketlerde bulunabilir.

Saf zeytinyağı ile yapılmış sabun alırken sarıya meyal renkte olanları tercih etmeli, kullanıldığında elleri yumuşatıp rahatlatmasına dikkat edilmelidir. Bu tür sabunları saç ve vücut temizliğinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

YemekModa.com, tarifler, kişisel bakım, güzellik ve moda konularını bir araya getiren kapsamlı bir platformdur. Sitemiz, lezzetli yemek tariflerinin yanı sıra güzellik ipuçları, cilt bakımı, saç bakımı, makyaj teknikleri ve moda trendleri gibi konularda kullanıcılarına ilham vermektedir. Amacımız, mutfak deneyimlerinizi zenginleştirirken aynı zamanda güzellik ve moda alanında kendinizi geliştirmenize yardımcı olmaktır. YemekModa.com, sizlere hem lezzetli tarifler sunarak hem de güzellik ve moda konularında bilgi ve rehberlik sağlayarak keyifli bir deneyim sunmayı hedeflemektedir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tekil Ziyaretçiler
Başlangıç
08/09/2023
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2023 © Tüm Hakları Saklıdır