Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»GÜZELLEŞTİREN YİYECEKLER
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
GÜZELLEŞTİREN YİYECEKLER
Avatar photo
   • 2 Yıl Önce

Ahududu

Folik asit, C, E ve A vitamini içerir. İştah açıcı ve idrar sökücüdür. Diş sağlığına iyi gelir. İshali önler ve ateş düşürücüdür.

Ananas

Potasyum, fosfor, demir, A ve C vitamini içerir. Toksin atıcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cilt sağlığında etkindir. Zindeliği artırır.

Armut

Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan zengindir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasına fayda sağlar. Tansiyon ayarlamasında etkilidir. Posadan zenginliği nedeniyle bağırsakları çalıştırır.

Avokado

Potasyum, magnezyum, A ve E vitamini içerir. Lif oranı yüksektir. Kabızlığa iyi gelir. Kalınbağırsak ve hemoroit için faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

Ayva

A, B ve C vitamini içerir. Mideyi rahatlatır. İshali keser. Cilde faydalıdır.

Bakla

A ve C vitamini içerir. Lif yönünden zengindir. Kabızlığa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur.

Bal

Balda, insan vücudu tarafından kolayca emilen büyük miktarda aminoasit, vitamin ve şeker bulunur. Bal, cildin sağlıklı görünmesini ve parlaklığını sağlar.

Bamya

A, B ve C vitamini içerir. Sindirime yardımcıdır.

Börülce

Kalsiyum, posa, potasyum ve A vitamini içerir. Tansiyonun düşmesinde faydalıdır. Kabızlığa iyi gelir.

Brokoli

A ve C vitaminleri ile karoten bakımından zengin olmasından dolayı, cildin kendini onarma gücünü artırarak esnekliğini korumaya yardımcı olur.

Çilek

A, C ve E vitamini ile folik asitten zengindir. Kas ve eklem ağrılarında faydalıdır. Cilde iyi gelir. İdrar sökücüdür. Bir avuç çilek, kolajen üretimi için gerekli olan ihtiyacı karşılar. Çilek çarpmalarda morluk oluşması ve ince damarlarla karşılaşma riskini azaltır. Küçük meyveler daha çok tarım ilacına maruz kaldığı için mümkün olduğunca organik olanlarını tercih edin.

Domates

Folik asit, magnezyum, potasyum, B ve A vitamini içerir. Hücre yenilenmesinde, bağışıklığın artmasında, kemik ve kas gelişiminde etkilidir.

Domatesin içindeki likopen, kırışıklıkların hafiflemesine ve cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Sık sık domates yemek, gözaltı morluklarına ve zararlı güneş ışınlarına karşı da etkilidir.

Deniz yosunu

Maden bakımından zengindir. Kandaki pH dengesini korumaya yardımcı olan deniz yosunu, cildin yaşlanmasına karşı etkilidir.

Dut

Kalsiyum, C ve B vitamini ile bol lif içerir. İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcıdır.

Elma

C ve E vitamini, folik asit, pektin ve flavonoid içerir. Bağırsak sisteminin korunmasında faydalı ve posadan zengindir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kan şekerini kontrol altında tutar ve vücut direncini artırır. Kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Enginar

Bol posa içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitamini içerir. Karaciğer ve safra kesesi sağlığını korur. Sindirimi kolaylaştırır. Böbreklerin çalışmasını düzenler. Toksin atıcıdır.

Erik

A ve C vitamini ile kalsiyumdan zengindir. Bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcıdır. Kuru ve taze erik, kandaki antioksidan seviyesini yüzde 25 artırır. Her gün iyi yıkayarak ve kabuğunu soymadan 2 adet kuru erik yiyin.

Greyfurt

Folik asit, potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Hücre yenilenmesinde ve büyümesinde etkilidir. Güçlü antioksidandır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Damar sertliğine faydası vardır.

Havuç

A, B, D ve E vitamini kaynağıdır. Cilt ve kemik sağlığında, hücre yenilenmesinde faydalıdır. Saç dökülmesini azaltır ve saçı canlandırır.

Havuçta bol miktarda bulunan karoten, cilt hücrelerinin normal işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlarken, kırışıklıkları azaltarak cildin nem dengesini korur.

Hindiba

Potasyum, folik asit, C, A ve E vitamini içerir. Demir içeriğiyle kansızlığa iyi gelir. Yüksek lif içeriğiyle bağırsakları çalıştırır. Toksin atıcı ve idrar sökücüdür. İştah açıcı özelliği vardır.

Hurma

A ve C vitamini ile potasyumdan zengindir. İshale karşı faydalıdır. Göz ve cilt sağlığına olumlu etkileri vardır.

Ispanak

B ve C vitamini ile magnezyum ve çinkodan zengindir. Cilt sağlığına, sinir sistemine, sindirime, göz sağlığına, büyümeye ve gelişmeye faydalıdır.

İncir

Bol posa, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Sindirime yardımcıdır. Kemik ve diş sağlığına etkilidir.

Kabak

K ve C vitamini içerir. Kanın pıhtılaşmasını düzenler. Kemik gelişimini sağlar. Böbrek fonksiyonlarında faydalıdır.

Karpuz

A ve C vitamini ile fosfor ve potasyum içerir. Böbrekteki kum ve taşların atılmasında faydalıdır. Toksin atıcıdır. Sıvı ihtiyacının karşılanmasına da katkısı vardır.

Kavun

Kol arkalarındaki lekelenmelere ve pul pul dökülmelere engel olur. Haftada en az üç kez birkaç dilim kavun yiyin.

Kayısı

A, B ve C vitamini içerir. Cilt, göz ve bağışıklık sistemine fayda sağlar. Kemik gelişimini artırır. Kansızlığa iyi gelir. Kas ve sinir sistemini güçlendirir.

Kereviz

A ve E vitamini ile folik asit ve potasyum içerir. İdrar söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Sinir sisteminde yatıştırıcı etkisi vardır.

Kiraz

Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar.

Kivi

C vitamini deposudur. Yaşlanmayı geciktirir. Güçlü antioksidandır. Alerjiye karşı bağışıklığı artırır.

Kuşburnu

A, C, D ve E vitamini yönünden zengindir. Antioksidandır. İdrar yolları enfeksiyonlarında etkilidir. Bağırsak çalıştırır. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Güçsüzlük ve halsizliğe iyi gelir.

Limon

Yüksek oranda C vitamini içerir. İskorbüt hastalığına iyi gelir. Güçlü antioksidandır. İdrar sökücüdür. İdrar yolları iltihabında faydalıdır.

Mandalina

C ve A vitamini ile potasyum yönünden zengindir. Hastalıklara karşı vücudun direncini

artırır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar sertliğine faydası vardır. Güçlü bir antioksidandır.

Mango

A ve C vitamini yönünden hayli zengindir. Göz ve cilt sağlığına iyi gelir.Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur.

Marul

A, B ve E vitamini içerir. Sinir sisteminde faydalıdır. Büyüme ve gelişmede, cilt ve saç sağlığında olumlu etkileri vardır.

Maydanoz

Çok yüksek oranda C vitamini içerir. Ayrıca folik asit, A ve E vitamini yönünden zengindir. Büyüme, kemik ve diş gelişiminde etkindir.

Mısır

Protein, A, B ve C vitamini yönünden zengindir. Damar sertliğine faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardım eder.

Muz

B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Hücre yenilenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar.

Nar

C vitamini, demir ve potasyum deposudur. Çok güçlü antioksidandır. Kansere karşı koruyucudur.

Patates

C ve B vitamini ile fosfor ve potasyumdan zengindir. Hazımsızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarında faydalıdır. Kalp üzerinde olumlu etkileri vardır. Nişasta içeriğinden dolayı kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olabilir.

Patlıcan

B1, B2, C ve A vitamini içerir. Sinir sistemine iyi gelir. Cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine faydalıdır.

Pırasa

Demir, kalsiyum ve potasyum içerir. İdrar sökücüdür. Bronş açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır.

Salatalık

A, B ve C vitamini ile fosfor ve selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidandır. Cildi nemlendirir. İdrar yolları enfeksiyonlarında faydalıdır. Bol miktarda posa içermesinden dolayı bağırsak çalıştırıcıdır. Sakinleştirici etkisi vardır ve toksin atıcıdır.

Sarımsak

A, B, C ve E vitamini ile sakaroz içerir. Yaşlanmayı geciktirir. Kireçlenmede faydalıdır. Yüksek tansiyonu ayarlar. Doğal antibiyotiktir. Ödem sökücüdür. Damar gelişiminde faydalıdır.

Soğan

A, B ve C vitamini ile fosfor ve kükürtten zengindir. Doğal antibiyotiktir. Bronş açıcı, bağırsak çalıştırıcıdır. Dayanıklılığı artırır. Kemik ve diş sağlığında faydalıdır.

Somon balığı

Somon balığında bulunan doymamış yağ asidi, cilde zarar veren bazı biyolojik aktif maddeleri yok ederek, kırışıklıkların oluşumunu engeller ve cildi sertleşmeye karşı bir kalkan gibi korur.

Soya

A vitamini, folik asit, doymamış yağ asitleri, demir ve yüksek oranda lif içerir. Kalp sağlığını korur. Tansiyona iyi gelir. Bağırsak çalıştırıcıdır. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur. Kemikleri güçlendirir.

E vitamini bakımından da son derece zengin olan soya, serbest radikallere karşı etkili olarak, cildin yaşlanmasını geciktirir ve leke oluşumunu engeller. Tabii tüm bu olumlu etkiler GDO'suz yani genetiği değiştirilmemiş soya için geçerlidir.

Süt

Cildin gece saatlerinde en çok sevdiği yiyecektir. Süt, cilt hücrelerini canlandırarak, cildin yaşlanmasını geciktirir, esnekliğini artırır ve ince kırışıklıkları yok eder.

Şalgam

C vitamini, potasyum ve magnezyum içerir. Yüksek tansiyona iyi gelir. Lif içeriğiyle bağırsak çalıştırıcıdır. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu etkileri vardır.

Şeftali

C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Hazmı kolaylaştırır. Sinir sistemine faydası vardır. Vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Taze fasulye

Folik asit, potasyum, A ve C vitamininden zengindir. Antioksidan özelliği vardır.

Üzüm

Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

Vişne

A vitamini ve potasyumdan zengindir. İdrar söktürücüdür. Karaciğer ve mide üzerinde olumlu etkileri vardır.

Yaban mersini

Portakala göre 3 kat fazla antioksidana sahiptir.

Yenidünya (Malta eriği)

A vitamini deposudur. Görmeye ve büyümeye faydalıdır.

Yeşil biber

C vitamini yönünden çok zengindir. Güçlü bir antioksidandır.

Yer elması

İnsülin ve glikoz içerir. Emziren annelerde süt artırıcı etki yapar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Cilde faydalıdır.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır