Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Kalp damar hastalarına kurban eti uyarısı! Kalp hastaları kurban eti yiyebilir mi?
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Kalp damar hastalarına kurban eti uyarısı! Kalp hastaları kurban eti yiyebilir mi?
Avatar photo
   • 10 Ay Önce

Kalp damar hastalığı, kalp yetersizliği ya da hipertansiyonu olan hastalar, Kurban Bayramlarında diyetlerine dikkat etmedikleri takdirde ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Kalp hastaları kurban bayramında nasıl beslenmeli, kurban eti kolesterolü yükseltir mi, kalp hastalarının et tüketimi ne kadar olmalı? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtı haberimizin detaylarında.

Kurban Bayramı’nda özenle hazırlanan sofralar için yapılan yemeklerin çoğunun et, şerbetli tatlı gibi ağır yiyeceklerden oluşması sağlık açısından çeşitli hastalıkların da tetikleyicisi olabiliyor.  Kurban Bayramı’nda günlük rutin yemek alışkanlığının dışında fazladan yenilen yemeklerin porsiyon miktarı ayarlanmadığı takdirde, başta hipertansiyon olmak üzere kalp, diyabet gibi kronik rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor. Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının kurban bayramında fazla et tüketimini gözden geçirmesi gerekiyor. 

Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimi ile birlikte tuz kullanımının da arttığı bilinmektedir. Bu durum yüksek tansiyon hastaları için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Alınan fazla tuz miktarı kan basıncında aşırı yükselmelere yol açarak beyin kanaması, felç ve kalp krizi riskini artırabilmektedir. Bu nedenle tuz tüketimi günde 5 gramın altında tutulmalıdır (1,5 çay kaşığı veya 1 silme tatlı kaşığı). 

KALP HASTALARI NE KADAR ET TÜKETEBİLİR?

Bir porsiyon için ortalama tüketim 120 – 150 gr’ı (4 – 5 Köfte) geçmemelidir. Haftada ortalama 1 veya 2 defa hatta mümkünse 10 günde 2 defa şeklinde tüketmeleri daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

KIRMIZI ET KOLESTEROLÜ YÜKSELTİR Mİ?

Her türlü kırmızı et kolesterolü yükseltmede etkilidir. Etin tüketim sıklığı, pişirilme yöntemi, yapısı (yağlılık) kolesterolü yükseltme etkisinde hızı belirleyen parametrelerdir. Kolesterol yüksekliği yalnızca kırmızı et ile sınırlı olmayıp, hayvansal kaynaklı tüm besinler, yüksek miktarda kullanılan her türlü yağ ile olabilmektedir.

SAĞLIKLI BİR KURBAN GEÇİRMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

  • Kurban Bayramı’nda kesilen kurban etinin yağsız bölümlerini tercih edin.
  • Et ile birlikte tuz tüketimini de en aza indirgemeye çalışın.
  • Kurban bayramında et tüketimini günde bir porsiyonla sınırlayın.
  • Bayram boyunca her öğün kırmızı et tercih etmeyin.
  • Et tüketirken mutlaka yoğurt veya ayran gibi süt ürünlerini tercih edin.
  • Kavurma ve kırmızı eti öğle yemeğinde tüketmeye özen gösterin.
  • Et ile birlikte yeşillik ve farklı besin gruplarına yer verin.
  • Ağır ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin.
  • Bayram boyunca her gün düzenli olarak en az bir saat yürüyüş yapın.
Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır