Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Avatar photo
   • 12 Ay Önce
👍
0
👎
0
💖
0

Kolejen genelde cilt sağlığı ile anılan, aslında tüm vücudumuz için olmazsa olmaz yapısal ve işlevsel açıdan gerekli olan bir protein türüdür. Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Vücudumuzda kolajen olmadan vücut parçalarımız bir arada kalamaz. Vücut bağ dokusunun %80 gibi büyük bir bölümünü oluşturan kolajenin temel görevi, cilde güç, esneklik ve sağlamlık vererek, cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturmaktır. 

Kolajen ne işe yarar?

Kolajen, iyileştirici özelliğiyle daha çok cilt bakımında kullanılsa da kalp sağlığı, eklem, iskelet ve kas sistemini korumak gibi önemli faydaları vardır. Sağlıklı ve genç kalmak için bedenin temel gereksinimleri arasında sayılan kolajen, insan metabolizmasındaki yeri oldukça önemli bir protein hücresidir. 

Kolajen Dokuları Güçlendirir: Bağ dokunun güçlü olması vücut bütünlüğü, kas gücü ve cilt hücrelerinin kalitesi üzerinde önemli ölçüde belirleyicidir. Kolajen miktarı yeterli düzeyde olduğunda bağ doku güçlenir. Buna bağlı olarak başta cilt katmanları olmak üzere tüm dokularda yaşlanmaya karşı bedenin kendi kendini yenileme ve onarma mekanizmaları, serbest radikallere ve çevresel koşullara karşı çok daha güçlü hale gelir.

Kolajen Cildi Gençleştirir: Genç ciltlerin ışıltı kaynağı da gene kolajendir. Yirmili yaşlarda bedenin tüm dokularında yüksek miktarlarda kolajen bulunur. Bağ doku esnek olduğunda cilt gergin ve ışıltılı görünür.

Kolajen takviyesi nelere fayda eder?

Kolajen, vücutta oldukça yaygın olarak bulunan bir proteindir ve özelleşmiş çok sayıda farklı alt tipi vardır. Kolajen takviyesi kullananlar, vücutlarındaki kolajen miktarını artırarak daha sağlıklı bir yaşamı hedefler. Kolajen takviyeleri; saç sağlığından kıkırdağa, yüzdeki kırışıklardan kalp hastalıklarına geniş bir yelpazedeki istenmeyen olayları önlemede yardımcı olur.  Kolajen ciltte bol miktarda bulunur. Yaşlanmayla birlikte cildin iç tabakalarında kolajen kaybı meydana gelir, cilt esnekliğini kaybeder ve hasar görmeye açık hale gelir. Elastikiyetini kaybeden ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Cilt yavaş yavaş yaşlı bir görünüme bürünür. Kolajen takviyesi ile cilt esnekliği artar ve cildin nem dengesi düzelir. Cildin derin tabakalarındaki kolajen yoğunluğu artar. 

Kolajen kaybına yol açan faktörler nelerdir?

– Çevre kirliliği

– Alkol tüketimi

– Sigara

– Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma

– Sağlıksız beslenme

– Uyku düzensizliği

– Aşırı şeker tüketimi

– Kan şekerinin ani yükselişi

– Paketlenmiş, rafine gıdalar

Kolajen içeren besinler

– Et ve Kemik Suyu

– Yeşil Sebzeler

– Sarımsak

– Yumurta Beyazı

– Avokado ve Avokado Yağı

– Soya Ürünleri

– Kırmızı Meyve ve Sebzeler

– Fasulyeler

 

Etiketler:
Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
 175
Bounty
   •   12 Ay Önce
 259
Diyabetik Pasta
   •   12 Ay Önce
 383
ISPANAKLI BÖREK
   •   2 Yıl Önce
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır