Takipte Kalın
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Krom nedir?
 Yemek Moda  • 4 ay Önce

Krom insanların eser miktarda ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Temel olarak iki farklı formda bulunur. Bunlardan biri besinlerde bulunan aktif form olan trivalent, diğeri ise endüstriyel bir zehir olan hekzavalenttir. Birçok besinde bulunan krom, neredeyse gıdaların hepsinde porsiyon başına 2 mikrogramdan da az miktarlarda bulunmaktadır.

En çok krom içeren besinler

  • Tam buğday unu
  • Sığır eti
  • Domates
  • Elma
  • Üzüm suyu
  • Portakal suyu
  • Fasulye

Yapılan bazı çalışmalarda, c vitamininin krom emilimini artırdığı saptanmıştır.

Krom minerali takviye olarak piyasada çokça bulunmaktadır. Takviyeler, krom klorit, nikotinat, pikolinat ve sitrat formlarında bulunur. Kromklorit biyoyararlılığı en az olan form olarak bilinmektedir. En sık kullanılan formu ise krom pikolinattır.

Krom mineralinin bağırsaklarda emilimi oldukça düşüktür. Pikolinat formunun vücutta emilimi daha kolay olduğu için bu form tercih edilmektedir. Takviye dozları genellikle 50-200 mcg arasında değişmektedir.

Günlük önerilen alım miktarları şu şekildedir:

YAŞBEBEK VE ÇOCUK (mcg/gün)ERKEK (mcg/gün)KADIN (mcg/gün)HAMİLE (mcg/gün)EMZİREN ANNE (mcg/gün)
0-6 AY0.2
7-12 AY5.5
1-3 YAŞ11
4-8 YAŞ15
9-13 YAŞ2521
14-18 YAŞ35242944
19-50 YAŞ35253045
>50 YAŞ3020

Yapılan çalışmalarda, günlük 200-1000 mcg krom pikolinat alımının iştahı kesmede, insülin direncini kırmada, diyabetik bireylerde yüksek kan şekeri ve insülin değerlerini düşürmede etkili olduğu saptanmıştır.

Fakat bazı çalışmalarda ise hiçbir etkiye sahip olmadığı, bununla beraber, ilaçlar ile etkileşime girdiği saptanmıştır. Tiroid ilaçları (levothyroxine) ile birlikte alındığı zaman 6 saat boyunca tiroid ilacının emilimini azalttığı gözlemlenmiştir. Metformin kullanan ve insülin alan tip 1 diyabetik bireylerde hipoglisemiye yol açtığı saptanmıştır.

Diyetisyen Asiye Kübra Dursun

Etiketler:
YemekModa.com, tarifler, kişisel bakım, güzellik ve moda konularını bir araya getiren kapsamlı bir platformdur. Sitemiz, lezzetli yemek tariflerinin yanı sıra güzellik ipuçları, cilt bakımı, saç bakımı, makyaj teknikleri ve moda trendleri gibi konularda kullanıcılarına ilham vermektedir. Amacımız, mutfak deneyimlerinizi zenginleştirirken aynı zamanda güzellik ve moda alanında kendinizi geliştirmenize yardımcı olmaktır. YemekModa.com, sizlere hem lezzetli tarifler sunarak hem de güzellik ve moda konularında bilgi ve rehberlik sağlayarak keyifli bir deneyim sunmayı hedeflemektedir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Tekil Ziyaretçiler
Başlangıç
08/09/2023
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2023 © Tüm Hakları Saklıdır