Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Önünüze gelen ‘yüz yogası video’sunu uygulamak yüzünüzü mahvedebilir!
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Önünüze gelen ‘yüz yogası video’sunu uygulamak yüzünüzü mahvedebilir!
Avatar photo
   • 10 Ay Önce

Yüz yogası bazı araştırmalarla desteklense de yanlış yapılması daha fazla kırışıklığa ve asimetriye neden olabilir. Youtube’da ya da TikTok’ta her önünüze gelen yüz yogası videosunu sakın uygulamayın…

TikTok’ta #faceyoga hashtag’inde basit bir arama, daha genç ve pürüzsüz görünen bir yüz vaat eden sayısız teknik videosunu önünüze serecektir. Her gün farklı yüz yogası uygulayıcıları çevrimiçi olarak ortaya çıkıyor. Peki ama kimin yaptırdığı daha güvenli ve işe yarıyor?

Geçtiğimiz ay Northwestern Üniversitesi araştırmacıları, 16 orta yaşlı kadına 20 hafta boyunca kas dirençli yüz egzersiz eğitimi verdi ve bu da yüzün bazı kısımlarında genel olarak daha dolgunluk sağladı. Elbette bu araştırma esnasında doğru eğitimciler kullanıldı.

Oysa yüz yogası yaparken yanlış kasları kasmak “kaz ayağı, alın çizgileri veya kaş çatma çizgilerinin görünümünün kötüleşmesine yol açabilir.”

Fotoğraf: Dermatolog Dr. Lauren Penzi

Durumu en iyi ünlü Dermatolog Dr. Lauren Penzi açıklıyor; “Yüz yogası sadece doğru şekilde yapılırsa cildinize giden kan ve oksijen akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tiktok ya da Youtube’da önünüze gelen videoları uygulamak geri dönüşsüz olarak yüzünüzü mahvedebilir” diyor.

Yüz yogası yaparken nelere dikkat edilmeli?

Fotoğraf: Yoga Face’in Kurucusu Annelise Hagen

Uzmanlar yüz yogasının yararları konusunda bölünmüş olsalar da, çoğu kişi bu egzersizleri “doğru şekilde” yapmanın işin anahtarı olduğu konusunda hemfikir. Çünkü uygun olmayan egzersizler yüz asimetrisine veya istenmeyen çizgilere ve kırışıklıklara yol açabilir.

Yoga Face’in kurucusu Annelise Hagen’den işin doğrusunu size anlatalım.

1. Topraklanmak için birkaç derin nefes alın.

2. Boynunuzu döndürün, yanlara doğru hafifçe esnetin ve derin nefes alın.

(Derin nefes alıp vermek, vücuda daha fazla oksijen getirir, bu da hücre yenilenmesine, oksijenlenmeye ve sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur.)

3. Gün içinde yüzünüz sabit dururken dilinizi yukarıda ve damağınıza yapıştırarak durun. Böylece zamanla yanak bölgesi hafifçe kalkar. Bu, elmacık kemiklerinizi güçlendirebilir ve gıdı ve sarkık cildi önleyebilir. Gün içinde dilinizi ağzınızın içinde nerede tuttuğunuz önemlidir.

4. Kocaman gülümseyin. En az sekiz üst dişi gösterin. (Alt dişleri açığa çıkarmayın)
Üst dişler görünecek şekilde dilinizi yavaşça sallayın ve üç tekrar yapın.

5. Kaşlarınızın dış köşesine hafif bir baskı uygulayın ve 10 saniye yukarı bakın.
Gözlerinizi 10 saniye kapatarak bitirin. Gözlerinizi yumuşak tutun ki yeni kırışıklıklar oluşmasın.

6. Yukarı bakın ve arka arkaya üç kez “tavanı öpüyormuş” gibi yapın.
Sonra sağa ve yukarı bakıp ve arka arkaya üç kez dudaklarınızı tavanı öpermiş gibi yapın.
Sonra başınızı sola çevirin ve yukarı bakın. Arka arkaya üç kez aynı şekilde tavanı öpün.

7. Burundan nefes alın. Dudaklarınızı içerden hava ile dışarı doğru şişirin. 10 saniye bekleyin.

8. Parmaklarınızla diğer bölgeleri hareket ettirmeden sadece göz kapağınızı kaldırın. Bunu 10 saniye yapın. 10 kere tekrar edin.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır