Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?
Avatar photo
   • 2 Yıl Önce

İlerleyen yaşlarda saçlarımızda ortaya çıkan beyazlama sorunu, son dönemlerde daha genç yaşlarda karşımıza çıkmaktadır. Genetik faktörlerin büyük etkisi yanında stres, sigara, sigara dumanı, çevresel kirlilik, B vitamini eksikliği, şok ve travma, zararlı UV ışınları saçların genç yaşta beyazlamasına sebep olmaktadır.

Saçlarımızın beyazlaştıkça verdiği yaşlanma duygusuna karşı saç boyaları ile bir çözüm aranmaktadır. Oysa, saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasal bileşiklerin vücudumuza çok büyük zarar verdiği kanıtlanmıştır.

Saçlarımızın beyazlamasına ve dökülmesine karşı geleneksel yöntemler hâlâ kullanılmaktadır. Saçlara renk veren bitki ve bitki yağları bu anlamda önemlidir.

Saçlarımıza ve tenimize renk veren pigmentlerdir. Bunlar vücudumuzda bulunan melanositlerin hücrelerimizde melanin üretmesiyle oluşur.

Bu üretim etkinliği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Vücutlarında melanin üretimi yüksek olan ve dolayısıyla pigment oranı yüksek kişilerin ten renkleri esmer olmaktadır. Saçlarımız için de bu denklem geçerlidir.

Melanositler, yetersiz beslenme, stres veya dışarıdan gelen kötü faktörler sonucu pigment üretimine son verebilirler. Pigment azaldığından saçlar beyaz ile gri arasında bir renk alır

BEYAZLAMIŞ SAÇLARI ESKİ RENGİNE DÖNÜŞTÜRMEK MÜMKÜN MÜ?

Geleneksel yöntemlerde kadınların, beyazlayan kaşlarına ceviz içini ateşe gösterip sürdükleri, saçları için ise çörekotu yağı, ceviz yağı, havuç tohumu yağı ve Isırgan tohumu yağı kullandıkları bilinmektedir.

Günümüzde bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan bilgiler de bu yağların saçlar üzerindeki olumlu etkisini doğrulamaktadır. Ceviz yağı, beta karoten ve omega-3 içerdiğinden melanin pigmentini çoğaltmaktadır.

Isırgan tohumu yağı, karotenoid yani renk pigmenti ve protein içerir. Bu saçın büyük bir bölümü proteinden oluştuğundan saçın güçlü kalmasına destek verecektir.

Çörekotu yağı, omega-3 bakımından zengin olup, kepeklenmeye karşı etki oluşturuyor. Kan dolaşımını da destekleyeceğinden saçın ana renginde çıkmasını sağlıyor. Havuç tohumu yağının içeriğindeki beta karoten, melanin pig mentini çoğaltıyor.

Ayrıca Japonya’da yetişen ‘wasabia japonica’ adlı bitkinin, beyaz saçların kendi rengine dönmesi için kullanılması da halen devam etmektedir. Wasabia, B vitamini içerir, kan dolaşımı uyarır. Doğal kozmetik ürünlere eklenerek kullanıldığında, saçlardaki renk pigmentini artır. Dolayısıyla saçların kendi renginde kalmasını sağlar.

BEYAZLAYAN SAÇLARI KENDİ RENGİNE DÖNDÜRME

Ceviz, çörekotu, havuç tohumu ve ısırgan tohumu yağlarının aşağıda belirtildiği gibi uygulanması şartıyla olumlu sonuç verdiği görülmüştür.

MALZEME:

30 ml havuç tohumu yağı

20 ml ceviz yağı

10 ml ısırgan tohumu yağı

10 ml çörekotu yağı

HAZIRLAMA:

Bütün malzemeler karıştırılır ve koyu renkli cam bir şişeye aktarılır. Haftada en fazla 2 kez saç diplerine masaj halinde uygulanır. Uygulamadan sonra saçların doğal bir şampuan veya zeytinyağlı bir sabunla yıkanması etkisini güçlendirir.

KURU SAÇLARIN KIRILMASINI ÖNLEME

MALZEME:

125 ml su

5 damla hindistancevizi yağı

HAZIRLAMA:

Kuru saçların kırılmaması için, 125 ml suya 5 damla hindistancevizi yağı katıp son durulama yapılır

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır