Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Sağlığınız için yastık seçimine dikkat!
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Sağlığınız için yastık seçimine dikkat!
Avatar photo
   • 12 Ay Önce
👍
0
👎
0
💖
0

Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını belirten uzmanlar, yastığın boyun yapısını desteklemesi, kasların ve bağların üzerindeki yükü alması gerektiğini ifade ediyor. Uzmanlar, kaliteli uyku için boyun çukurunu dolduracak ve boşlukta bırakmayacak kadar yüksek olan orta sertlikte yastıkların kullanılmasını tavsiye ediyor.

Kaliteli uyku için yastığa önem verilmeli

Yastığın kaliteli bir uykunun sağlanması için önemli role sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Nihal Özaras, “Boynunda kireçlenme, fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçimi daha da önem kazanıyor.  Uygun yastık kullanılmadığında kişi dinlendiren bir uyku uyuyamaz, ayrıca günlük yaşamını bozan boyun ağrıları ortaya çıkabilir. Bu konu bilim dünyasının da ilgisi çekiyor ve ideal yastık seçimi hakkında çok çeşitli araştırmalar yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Tek tip yastık herkese fayda sağlamıyor

Her bireyin vücut yapısının ve buna bağlı olarak boyun yapısının da farklı olduğunu ifade eden  Doç. Dr. Özaras, “Bu nedenle tek bir tip yastığın herkes için uygun olmasını beklemek doğru olmaz. Piyasada değişik şekillerde yapılmış ve boynu desteklediği düşünülen yastıklar var. Bu yastıklar belli pozisyonlarda boyun çukurunu destekleyebilir ancak uyku sırasında bilinçsiz olarak sık sık pozisyon değiştirdiğimiz için bu desteği uyku boyunca sürdürmesi mümkün görünmüyor.” dedi.

Yastık orta sertlikte olmalı

Yastığın kişinin boyun yapısını desteklemesi gerektiğini vurgulayan Özaras, “Yastık, kasların ve bağların üzerindeki yükü de almalı. Boyun yapısının şeklini alan çok yumuşak yastıklar yeterli desteği sağlamazlar. Çok sert yastıklar ise boyun yapılarını zorlarlar. Orta sertlikle yastıklar idealdir. Ayrıca yastık materyali iyi seçilmeli, terlemeye neden olmamalı.” diye konuştu.

Yanlış yastık seçimi yaşam kalitesini etkiliyor

Yastık yüksekliğinin kişinin boyun yapısına göre değişkenlik gösterdiğini belirten Özaras, “Bu noktada tek bir yükseklikten bahsetmek mümkün değil. Çok yüksek yastıklar boyunda öne doğru eğikliğe neden olurken çok alçak yastıklar başın vücuda göre geride kalmasına yol açıyor. Her iki pozisyon da boyun problemlerini artırıp ağrıya yol açıyor. Yastık, boyun çukurunu dolduracak, boşlukta bırakmayacak kadar yüksek olmalı. Yanlış yastık seçimi boyun ağrılarına neden olacağı için kişini uykusunu ve böylece yaşam kalitesini etkiler. Bu nedenle doğru yastık seçimi çok önemli.” diye konuştu.

 

 

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır