Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»SAĞLIKLI SAÇ NASIL OLUR?
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
SAĞLIKLI SAÇ NASIL OLUR?
Avatar photo
   • 2 Yıl Önce
👍
0
👎
0
💖
0

Saçlar, ‘keratin’ adı verilen proteinlerden oluşan ölü hücrelerdir. Cildin dermis tabakasındaki canlı kökten uzayarak gelir. Bir canlı gibi doğar, büyür, ölür ve yerine birisi gelir.

Saçın telleri bir büyüme süresinden geçer ve bir dinlenme süreci ardından da yeni saç çıkması ile dökülürler. Uzama aşamasında saç 2-3 yıl boyunca kökünden beslenerek sürekli olarak uzar, ardından kök uykuya dalıp saç üretmemeye başlar ve büzüşerek saçı olduğu yerde bırakır. Bu dinlenme aşamasıdır. Yaklaşık 6 hafta sonra kök yeniden uyanır ve saç üretmeye başlar. Eski saçlar tarama ile dökülür.

FAZLA SAÇ DÖKÜLMESİNİN SEBEPLERİ NELER?

Saçın dış tabakasının aşınması, saç uçlarının çatallanması, kırılması ve zarar görmesiyle saç uçları kurur, tarama sırasında tarakta saç kalır ve saçlar dökülür. Bu sorunlara daha çok kimyasal uygulamalar yani perma, boya, fön gibi işlemler; havuzlardaki klorlu sular ve güneşlenme sırasında yoğun UV ışınları neden olurlar.

Kadın tipi saç dökülmesi sık rastlanan bir durumdur. Saçlar genellikle tepede veya yanlarda azalmaya başlar. Bu durum saç tellerinin ömrünün kısaldığının ve dökülen saçların yerine yenisinin çıkmadığının işaretidir. Bu tip saç dökülmesine ‘alopezi’ denir. Dökülme, menopoz döneminde artış gösterebilir, bazı kişilerde ergenlik döneminden hemen sonra da gözükebilir. 100 saç teli dökülmesi normaldir. Çok sebum salgılanıyorsa yağlı saç, az sebum salgılanıyorsa kuru saç ve eğer epidermisten attığımız deri gözle görülecek kadar büyükse kepekli saç diyoruz.

Saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler şunlardır:

* Uygun beslenmeyle saçların desteklenmesi

* Uygun şampuan veya doğal (zeytinyağlı, bıttım vb) sabun kullanımı

* Aromaterapi uygulamaları

* Kimyasal/sentetik madde içeren saç ürünlerinden uzak durulması

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN LOSYON

MALZEME:

50 gr lavanta

50 gr adaçayı

50 gr biberiye

1 It soğuk su

50 gr Hint yağı

50 gr zeytinyağı

20 ml ısırgan suyu

HAZIRLAMA:

Lavanta, adaçayı ve biberiye 1 litre soğuk suda bekletilir ve bu solüsyon ile saçlara masaj yapılır. Bir gün bekletilir. Daha sonra Hint yağı, zeytinyağı ve ısırgan suyu karıştırılır ve bu karışım saçlara sürülür. 2 saat kadar beklendikten sonra uygun bir şampuan ya da sabunla saçlar yıkanır. Haftada bir tekrarlanır.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN YAĞ KARIŞIMI

MALZEME:

25 ml üzüm çekirdeği yağı

25 ml ceviz yağı

5 damla ardıç uçucu yağı

5 damla biberiye uçucu yağı

HAZIRLAMA:

Bütün malzemeler karıştırılır. Temiz saça masaj halinde friksiyon yapılır. En az 1 saat bekletilir. Daha sonra uygun bir şampuan ya da sabunla saçlar yıkanır.

Uygulama dökülme durana kadar gün aşırı tekrarlanır.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır