Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Tarihten Günümüze Güzellik Standartları Nedir Ve Nasıl Değişti?
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Tarihten Günümüze Güzellik Standartları Nedir Ve Nasıl Değişti?
Avatar photo
   • 11 Ay Önce

Güzellik, tarihin başlangıcından beri insanlar tarafından önem verilen bir kavram olmuştur. Ancak güzellik algısı, zamanla şekil değiştirmiş ve yüzyıllar boyunca değişiklik göstermiştir. Bugünün güzellik anlayışı, tarihin farklı dönemlerindeki standartlarla karşılaştırılabilir. İşte tarihten günümüze güzellik standartları hakkında bilmeniz gerekenler:

Antik Dönemde Güzellik Standartları

  • Antik Yunan’da, ideal güzellik standartı sağlıklı ve atletik bir vücuttu. Bu nedenle, spor yapmak ve sağlıklı beslenmek Yunanlıların güzellik anlayışında büyük bir öneme sahip olmuştur.
  • Antik Mısır’da ise güzellik, zenginliğin bir göstergesi olarak kabul edilirdi. Kadınlar, gözlerinin etrafına kara boya sürerek ve saçlarını parfümle kokulandırarak güzelliklerini artırmaya çalışırlardı. Aynı zamanda, geniş kalçalar ve dolgun göğüsler ideal güzellik ölçüleriydi.
  • Roma Dönemi’nde ise güzellik, ihtişam ve zenginlik anlamına geliyordu. Geniş omuzlar, gür saçlar ve yassı bir karın ideal güzellik özellikleri arasındaydı.

Ortaçağ’da Güzellik Standartları

  • Ortaçağ’da, kilise etkisi altındaki Avrupa’da gösterişe fazla önem verilmezdi ve mütevazı bir yaşam tarzı benimsenirdi. Bu nedenle, güzellik standartları da düşük bir profildi. Ancak, İngiltere ve İskoçya’da kadınlar, bembeyaz bir cilt rengi ve uzun saçlar ile güzelliklerini artırmaya çalışırlardı.
  • Arap dünyasında ise ideal güzellik ölçüleri, beyaz ten yerine sıcak bir renge sahip olmak ve kalın kaşlar ile dikkat çekmeye çalışmaktı. Ayrıca, arap kadınları tarihte ilk olarak parfümü kullanmaya başlayan topluluklardandır.
  • Japon kadınları ise beyaz bir cilt, küçük bir burun ve küçük ayakları olan kadınların güzel olduğuna inanırlardı.

Modern Dönemde Güzellik Standartları

  • 20. yüzyılda, güzellik standartları özellikle Hollywood filmleri ve reklamlar gibi kültürel etkilerle değişti. Saçlar, makyaj ve kıyafet önem kazanırken, kadınların ince bir bel, dolgun göğüsler ve geniş bir kalça ölçüsüne sahip olmaları ideal olarak kabul edildi.
  • Günümüzdeyse güzellik standartları daha çeşitlilik kazanmıştır. Farklı beden tipleri, cilt tonları ve yüz hatları artık güzellik için ölçü kabul edilmektedir. Kozmetik endüstrisi, insanların kendi fiziksel özelliklerini vurgulayarak kendine güvenmelerine yardımcı olmaktadır.

Sonuç Olarak

Güzellik standartları, zaman içerisinde farklı toplumlar ve kültürler tarafından değişiklik göstermiştir. İdeal güzellik, bireysel farklılıkların ve kendine güvenmenin önem kazandığı modern dönemde daha çeşitlilik kazanmıştır. Güzellik, her zaman kişisel tercihlere ve algılara dayanırken, farklı kültürler arasındaki güzellik farklılıklarının da takdir edilmesi gerekmektedir.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır