Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Ylang ylang yağının faydaları nelerdir?
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Ylang ylang yağının faydaları nelerdir?
Avatar photo
   • 10 Ay Önce

Uçucu özelliği ile bilinen esansiyel yağlardan biri de ylang ylang yağıdır. Son yıllarda farklı özellikleri ile gündemde olan bu yağ saç ve cilt sağlığını destekler. Ayrıca bulunduğu ortama pozitif etki sunan ylang ylang yağı, özel günlerde çeşitli mekanlar ve oteller tarafından dekorasyon unsuru olarak da kullanılabilir.

Ylang Ylang Yağı Nedir?

Bilimsel adı “cananga odorata” olan ylang ylang yağı sarı çiçeklere sahip bir bitkiden elde edilir ve kozmetik dünyasında sıklıkla kullanılır. Bu bitki; Malezya, Hindistan ve Avustralya gibi bölgelerde çokça yetişir. Uçucu yağlar içerisinde en değerli olanlardan biri ylang ylang yağıdır. Ylang ylang yağı kokusu oldukça güçlü olduğu için genellikle parfüm endüstrisinde tercih edilir.

Ylang Ylang Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağlar kategorisinde bulunan ylang ylang yağı doğrudan cilde uygulanmaz. Uçucu yağlar saf ve etkili özlerden oluştuğu için doğru seyreltme yöntemleri uygulandıktan sonra cilt üzerinde kullanılmalıdır. Bir taşıyıcı ile seyreltilen yağ, küçük bir alerji testi yaptıktan sonra cilt üzerine rahatlıkla uygulanabilir. Yetişkinler için 30 gr sabit yağa 3-4 gr civarında seyreltme yapılabilir. 3 damla ylang ylang yağı bir çay bardağı suya damlatılarak kullanılabilir. Yağ sadece harici kullanım içindir. Cilde masaj eşliğinde uygulanır. Ayrıca ylang ylang yağını sabit bir yağ (ayrıştırılmış Hindistan cevizi yağı) ile karıştırarak vücudunuza, bileklerinize, şakaklarınıza ve boynunuza uygulayabilirsiniz. Oldukça çarpıcı bir aromaya sahip olan yağ, aromaterapi difüzörü ile ev veya ofis ortamında da rahatlıkla kullanılabilir.

Ylang Ylang Yağı Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağı faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Kan akışının dengelenmesine yardım eder.
 • Kalp ritminin dengelenmesine katkı sunar.
 • Kardiyovasküler sistem sağlığını destekler.
 • Kokusu ile mod yükseltici etki sunar.
 • Anksiyete belirtilerinin azaltılmasına yardım eder.
 • İltihapların vücuttan uzaklaştırılmasına destek olur.
 • Parazitleri vücuttan kovmaya katkı sunar.

Ylang Ylang Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağı saça faydaları olan bir üründür. Özellikle hassas ve kuru saç derisini nemlendirmeye yardımcı olan yağ saça ışıltı ve canlılık katmaya destek olur. Kepekli saçlarda da saç dersini arındırarak kepeği önlemeye yardım eder. Saçına ylang ylang yağı kullananlar kırılarak dökülen saçlarını güçlendirme ve sağlıklı saç uzatma konusunda bu özel yağdan destek alır. Şampuanınızın içine 15-20 damla ylang ylang yağı ekleyerek şampuan şişesini çalkalayabilir, 5 dakika bekledikten sonra şampuanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece ylang ylang yağını saç bakım rutininize düzenli olarak dahil etmiş olursunuz.

Ylang Ylang Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağı cilde faydaları şunlardır:

 • Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olan ylang ylang yağı cilt görünümünü iyileştirmeye ve sivilceleri tedavi etmeye destek olur.
 • Cilt üzerindeki yaraların iyileşmesinde destekleyici rol üstlenir.
 • Yaşlanma ve tahriş nedeniyle oluşan cilt sorunlarını önlemede yardımcıdır.
 • Cilt üzerinde oluşan kaşıntı ve egzama gibi sorunları azaltmaya katkı sunar.
Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır