Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Ana Sayfa»Kişisel Bakım Güzellik ve Moda»Yumurta haşlamada büyük hata! Gizli tehlikeyi uzmanlar açıkladı
👍
0
👎
0
💖
0
Kişisel Bakım Güzellik ve Moda
Yumurta haşlamada büyük hata! Gizli tehlikeyi uzmanlar açıkladı
Avatar photo
   • 1 Yıl Önce

Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan haşlanmış yumurtanın birçok faydası bulunmaktadır. Yumurta haşlarken yapılan bir hata ise yumurtanın hem besin değerini yok ediyor hem de haşlama sırasında çatlamasına yol açıyor. İşte uzmanların yaptığı açıklamaya göre o hatalar:

Yüksek besin değeri sayesinde oldukça faydalı bir besin olan yumurta özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezdir. Yumurtayı kimileri haşlama kimileri ise omlet şeklinde tüketmeyi sever. Elbette her iki pişirme yöntemi de doğru ve faydalıdır. Bununla birlikte uzmanlar özellikle günde 2 adet haşlanmış yumurta yemenin sağlık açısından çok faydalı olduğunun altını çiziyor.

Yumurta birçok kişi için sağlık açısından tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Haşlanmış yumurta özellikle kilo vermek isteyen kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilen bir üründür. Protein diyeti yapan kişiler haşlanmış yumurtayı diyet programlarında çok fazla kullanır. Neredeyse bir et kadar protein barındıran haşlanmış yumurta birçok kişi tarafından hem ete göre daha ucuz olması hem de besin değerleri açısından zengin olmasından dolayı oldukça fazla tüketilen ve tüketilmesi faydalı olan besinlerin başında gelir haşlanmış yumurta neye iyi gelir haşlanmış yumurta her haliyle faydalı olan yiyeceklerin başında gelmektedir. Haşlanmış yumurtanın faydaları ise diğer türlü yumurta tüketimine göre oldukça fazladır.

YUMURTAYI YIKAMADAN HAŞLAMAYIN!

YUMURTAYI YIKAMADAN HAŞLAMAYIN!

Yumurtayı haşlamadan önce yıkamayanlardan mısınız? Cevabınız “evet” ise büyük bir hata yapıyorsunuz. İşte yumurtadaki gizli tehlike…

Yumurta kabuklarında yaşayan salmonella bakterisi ismi verilen bu bakteri türü ise direkt olarak hayatımızı tehdit eden ciddi seviyede bir hastalık taşıyor. Bağırsak yollarını etkileyen bir bakteri olan salmonella bakterisi, insan ve hayvan bağırsaklarında yaşayan bir bakteri türü. Tavuklarda bulunan bu bakteri yumurtalama yolu ile yumurta kabuğuna geçer. Aralarında tifoyu da barındıran pek çok ciddi hastalığa neden olduğu bilinmektedir.

Salmonella bakterisinin bulaşıp bulaşmadığını anlamanın bazı yolları vardır. Yumurta kabuklarında bulunan bu bakteri türünün bulaşması halinde ateş, ishal, iştah kaybı, kusma, mide bulantısı, kramp şeklinde karın ağrısı, titreme ve dışkıda kan ya da mukus gibi belirtiler ortaya çıkar.

Salmonella

Salmonella bakterisinden korunmak ve sağlıklı bir şekilde yumurta tüketmek için ilk olarak kullanacağınız yumurtaları suyun altında iyice yıkamanız gerekiyor. Yıkanan yumurtaları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yumurtaya dokunduktan sonra ellerin de başka herhangi bir yere dokunmadan hızlıca yıkanması gerekiyor.

Avatar photo
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Online
0
Bugün
0
Dün
0
Tümü
0
Hakkında
Yemek Moda, tamamı denenmiş ve fotoğraflanmış yemek tariflerinin bulunduğu Türkiye'nin en çok okunan yemek tarifleri sitesidir.
Yemekmoda.com 2024 © Tüm Hakları Saklıdır